2010 Wrestling Tournament Summaries


2010 Cotton Bowl Nationals Open & Novice Wrestling Tournament

January 9, 2010

* Layne Hatcher, 1st Place, 11 & Under, 95 lbs.

* Richard Buzzitta, 4th Place, 11 & Under Open, 95 lbs.

* Jackson Marchant, 4th Place, 11 & Under, 80 lbs.

* Richard Buzzitta, 1st Place, 11 & Under Novice, 95 lbs.

* Michael Pugh, 1st Place, 11 & Under, 85 lbs.

* Hunter Jones, 13 & Under, 3rd Place, 70 lbs.

* Tyler Mann, 1st Place, 13 & Under, 130 lbs.

2010 Fort Scott Kids Open & Novice Wrestling Tournament

January 31, 2010

* Layne Hatcher, 1st Place, 10 & Under

* Layne Hatcher, 2nd Place, 12 & Under Open

* Seth Spataro, 1st Place, 85 lbs.

* John Sohn, 2nd Place, 10 & Under

* Alexander Sohn, 1st Place, 55 lbs.

4th Annual River Valley Riot

February 6 , 2010

* Alexander Sohn, 1st Place, Outstanding Wrestler, 8 & Under, 58 lbs.

* John Sohn, 1st Place, 12 & Under 100 lbs.

* Michel Crockett, 1st Place, 76 lbs.

* Michel Crockett, 2nd Place, 12 & Under

* Cameron Boardman, 1st Place, 12 & Under, 100 lbs.

* Cole White, 1st Place, 10 & Under, 67 lbs.

* Tucker Mann, 2nd Place, 12 & Under, 120 lbs.

* Tyler Phillips, 2nd Place,

* Jacobo Rodriguez, 3rd Place, 64 lbs.

* Ian Woodard, 4th Place, 12 & Under, 100 lbs.

Pryor Open

February 6 , 2010

* Layne Hatcher, 1st Place, 10 & Under, 100 lbs.

* Layne Hatcher, 1st Place, 12 & Under, 96 lbs.

* Seth Spataro, 1st Place, 10 & Under, 85 lbs.

* Joshua Ayliffe, 3rd Place, 10 & Under, 73 lbs.

* Jackson Marchant, 2nd Place, 12 & Under, 84 lbs.

* Cooper Griffin, 4th Place, 12 & Under, 110 lbs.

* Tyler Mann, 1st Place, 15 & Under, 120 lbs.

* Andrew Elam, 1st Place, 15 & Under, 142 lbs.

8th Annual Reeds Spring Youth Wrestling Tournament

February 13 , 2010

* Cameron Boardman, 1st Place, 12 & Under, 95 lbs.

* Layne Hatcher, 1st Place, 10 & Under 95 lbs.

* Layne Hatcher, 3rd Place, 12 & Under, 95 lbs.

* Michel Crockett, 4th Place, 12 & Under, 80 lbs.

* Cooper Griffin, 12 & Under, 1st Place, 110 lbs.

* Richard Buzzitta, 12 & Under, 3rd Place, 90 lbs.

* Hunter Jones, 14 & Under, 1st Place, 70 lbs.

* Hunter Jones, 12 & Under, 3rd Place, 70 lbs.

* Joshua Ayliffe, 10 & Under, 1st Place, 75 lbs.

* Joshua Ayliffe, 12 & Under, 3rd place, 75 lbs.

* Jackson Marchant, 12 & Under, 1st Place, 85 lbs.

CAC Annual Winter Youth Wrestling Tournament

February 13 , 2010

* Cole White, 10 & Under, 1st Place, 60 lbs.

* Tyler Mann, 15 & Under, 1st Place, 136 lbs.

* Alexander Sohn, 8 & Under, 1st place, 55 lbs.

* Tucker Mann, 12 & Under, 2nd Place, 120 lbs.

* John Sohn, 12 & Under, 2nd Place, 100 lbs.

* Ian Woodard, 12 & Under, 4th Place, 100 lbs.

* John Caleb Warren, 15 & Under, 4th Place, 90 lbs.

* Jacobo Rodriguez, 8 & Under, 65 lbs.

* Trace Talley, 10 & Under, 4th Place, 95 lbs.

Missouri Winter Games

February 28 , 2010

* Layne Hatcher, 10 & Under, 1st Place, 95 lbs.

* Layne Hatcher, 12 & Under, 1st Place, 95 lbs.

* John Sohn, 3rd Place, 12 & Under, 102 lbs.

* Alexander Sohn, 1st Place, 8 & Under, 55 lbs.

* William Griffin, 3rd Place, 15 & Under, 124 lbs.

* Cooper Griffin, 1st Place, 12 & Under, 110 lbs.

* Joshua Ayliffe, 12 & Under, 1st Place, 75 lbs.

* Hunter Jones, 12 & Under, 1st Place, 70 lbs.

* Braden Zini, 1st Place, 125 lbs.

* Michael Crockett, Jr. 12 & Under, 1st Place, 80 lbs.

* Tyler Mann, 15 & Under, 1st Place, 133 lbs.

* Seth Spataro, 1st Place, 90 lbs.

* Jackson Marchant, 12 & Under, 1st Place, 85 lbs.

Arkansas State Youth Tournament

March 13 , 2010

Congratulations to the Mighty Bluebird Wrestling Club, State Team Champs!

Youth Overall Standings March 2010

* Hayden Phillips, Division I, 45 lbs. State Champion

* Alexander Sohn, Division II, 55 lbs., State Champion

* Christian Phillips, Division III, 65 lbs., State Champion

* Michael Pugh, Division IV, 90 lbs., State Champion

* John Caleb Warren, Division V, 91 lbs., State Champion

* Hunter Jones, Division IV, 70 lbs., State Champion

* Josh Ayliffe, Division IV, 75 lbs., State Champion

* Michael Crockett, Division IV, 80 lbs., State Champion

* Jackson Marchant, Division IV, 85 lbs., State Champion

* Layne Hatcher, Division III, 103 lbs., State Champion

* John Sohn, Division IV, 105 lbs., State Champion

* Tyler Mann, Division V, 136 lbs., State Champion

* Seth Spataro, Division III, 87 lbs., State Champion

* Jacobo Rodriguez, Division II, 65 lbs., 2nd Place

* Cole White, Division III, 65 lbs., 2nd Place

* Justin Arnall, Division V, 112 lbs., 2nd Place

* Cooper Griffin, Division Iv, 112 lbs., 2nd Place

* Trace Talley, Division III, 95 lbs., 2nd Place

* Ian Woodard, Division IV, 95 lbs., 2nd Place

* Tucker Mann, Division IV, 120 lbs., 2nd Place

* Daniel Perez, Division V, 120 lbs., 2nd Place

* Brett Blend, Division V, 136 lbs., 2nd Place

* Richard Buzzitta, Division IV, 95 lbs., 3rd Place

* Cobin Stockstill, Division I, 50 lbs., 4th Place

* Cameron Boardman, Division IV, 95 lbs., 4th Place

* Josh Woodruff, Division V, 160 lbs., 4th place

Brute Adidas Nationals, Kansas City, MO

April 2-4, 2010

* Michael Pugh, 6th Grade, 3rd Place All-American

* Layne Hatcher, 4th Grade, 1st Place All-American

* Hunter Jones, 7th Grade, 8th Place All-American

* Tanner Mann, 11th Grade, 7th Place All-American

* Tucker Mann, 7th Grade, 8th Place All-American

* Michael Crockett, Jr., 5th Grade, 6th Place

All-American

* William Griffin, 8th Grade, 8th Place All-American

* Cooper Griffin, 6th Grade, 5th Place All-American

* Alexander Sohn, 3rd Grade, 6th Place All-American

* John Sohn, 5th Grade, 2nd Place All-American

Allen Tournament of Champions December 11, 2010

Jackson Marchant—2nd Place Div. IV Open 90 lbs.

Layne Hatcher—1st Place Div. III open 100 lbs.

Layne Hatcher—2nd Place Div. IV Open 100 lbs.

Hunter Jones—2nd Place Div. IV Open 80 lbs.

Seth Spataro—1st Place Div. III Open 110 lbs.

Michael Crockett Jr.—2nd Place Div. III 95 lbs.

Joshua Ayliffe—4th Place Div. III 85 lbs.

4th Annual Rumble in Rogers

December 18, 2010

Tripp Landers—1st Place Div. I 65 lbs.(2 Pins!)

Layne Hatcher—1st Place Div. III open 100 lbs. (4 pins!)

Layne Hatcher—1st Place Div. IV Open 100 lbs.

Rhett Noel—1st Place Div. II 68 lbs.

Seth Spataro—1st Place Div. III Open 110 lbs.

Michael Crockett Jr.—1st Place Div. IV 95 lbs.

Richard Buzzitta—1st Place Div. IV 105 lbs.

Richard Buzzitta—2nd Place Div. V 110 lbs.

Jackson Marchant—2nd Place Div. IV 94 lbs.

Collin Coats—2nd Place Div. III 75 lbs.

Jakob Beene—2nd Place Div. III 64 lbs.

Ethan Bennett—2nd Place Div. IV 130 lbs.

Nick Noel—3rd Place Div. V 94 lbs.